20 Forum Ekonomiczne w Krynicy

20 Forum Ekonomiczne w KrynicyXX Forum Ekonomiczne
Krynica - Zdrój
8-10 września 2010 r.


Motywem przewodnim XX – tego jubileuszowego Forum Ekonomicznego, które na początku września odbyło się w Krynicy – Zdroju była przyszłość Unii Europejskiej po kryzysie i po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego. Do górskiej miejscowości uzdrowiskowo - wypoczynkowej zjechali się ekonomiści, politycy, biznesmeni, a także ludzie mediów i kultury z całej Europy. W 130 panelach dyskusyjnych udział wzięło ponad 2 tys., osób z 60 krajów. To największe tego typu wydarzenie w środkowo – wschodniej części starego kontynentu.

Podczas trzydniowego Forum poruszane były tematy związane  m.in. z polityką międzynarodową, gospodarką, ochroną zdrowia, energetyką, innowacjami i zrównoważonym rozwojem. Swoją obecnością, to mające z roku na rok coraz większa renomę wydarzenie, uświetniły takie osobistości jak: prezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barosso.
Po raz drugi w ramach Forum Ekonomicznego odbyło się Forum Organizacji Pozarządowych. W gościnnych progach „Starych Łazienek Mineralnych”, poruszane były m.in., tematy związane z organizacjami pozarządowymi Europy Wschodniej – ich znaczeniem dla regionu, problemy dotyczące wolności mediów i etyki dziennikarskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie moderowane przez Panią Jolantę Kwaśniewską
pt. „LeaderShe w biznesie i polityce – czy parytety są niezbędne?”, oraz panel dyskusyjny
pt. ”Europa wobec starzejącego się społeczeństwa”, którego gościem była Minister Pracy
i Polityki Społecznej – Jolanta Fedak.
Forum Organizacji Pozarządowych zgromadziło międzynarodowe grono ekspertów i liderów życia politycznego w tym posła RP Ryszarda Kalisza, który w debacie „Traktat Lizboński a rozwój organizacji pozarządowych” podkreślał rolę NGO-sów jako ośrodków wyspecjalizowanych, które łączą politykę z celami obywatelskimi.
Organizatorzy Forum zadbali również o bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących. Ciekawe wystawy, spotkania autorskie, koncerty, pokazy filmów umilały czas
i były oddechem po wyczerpujących spotkaniach seminaryjnych i debatach panelowych.
XX Forum Ekonomiczne było okazją do zmierzenia z wyzwaniami jakie niosą zmiany nie tylko gospodarcze i ekonomiczne, ale również do poznania i przyjrzenia się jak funkcjonują organizacje pozarządowe, jak się rozwijają, jak wzrasta ich rola w życiu społeczeństwa.
Pozostaje mieć nadzieję, że z tak wysokim poziomem merytorycznym, logistycznym oraz profesjonalizmem spotkamy się również za rok na XXI Forum Ekonomicznym.