FIO wspiera ogrody społeczne.

Już od czerwca br. w trzech ogrodach na terenie Nowej Huty prowadzone są warsztaty ogrodnicze. Jest to działanie, które zostało zaplanowane przez Towarzystwo Ratowania Kultury w ramach realizowanego wraz z Funduszem Partnerstwa projektu pt. Zielona Inicjatywa.
Celem postawionego sobie zadania jest merytoryczne i praktyczne wzmocnienie wytypowanej społeczności lokalnej Nowej Huty do ciągłego budowania ogrodu społecznego.

Wszystko zaczęło się od zakupów drobnego sprzętu ogrodniczego, tak potrzebnego do pielęgnacji ogrodów. Dość szybko sprzęt został wykorzystany do zrobienia pozimowych porządków. I to działanie rozpoczęło warsztaty we wszystkich ogrodach. Później prace w ogrodach toczyły się bardzo indywidualnie.

Ogród os. Sportowe 5


Podczas spotkań opiekunowie ogrodu wybrali rośliny, które chcieliby mieć w ogrodzie. Najważniejsze było, aby podczas całego sezonu wegetacyjnego ogród cieszył kwiatami i zapachem. Dlatego zostały posadzone lawendy, piwonie, hortensje, hibiskusy, róże, liliowce itp.
We wszystkich pracach bardzo wspierali nas najmłodsi mieszkańcy, którzy z wielkim zapałem uczuli się sadzić rośliny, a także o nie dbać. Swoim zapałem zarażali innych mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych, którzy najpierw bardzo nieśmiało dopytywali, a później nawet wspierali swoja pracą i pomysłami.
Pod koniec lipca br. wspólnie cieszyliśmy się z postępów i razem świętowaliśmy podczas pikniku.

Ogród os. Górali 4Po dokonaniu pierwszych pozimowych porządków do ogrodu na piknik ekologiczny zostali zaproszeni mieszkańcy os. Górali oraz sympatycy pobliskiej ArtZony Ośrodka Kultury im.C.K.Norwida. Wszyscy, którzy przybyli na czerwcowy piknik mieli okazje zobaczyć, że blisko ich miejsca zamieszkania jest taki ogród, którym mogą się cieszyć i wspólnie w nim działać.
Uczenie młodych nowohucian sadzenia roślin, tworzenie kwietnych układanek na trawie oraz pielęgnacji krzewów to kolejny temat jaki został zrealizowany dla zaproszonych dzieci - małych mieszkańców Nowej Huty.
To dzieci podpowiedziały iż ogród jest mało kolorowy i dlatego podczas kolejnych warsztatów zaprosiliśmy do sadzenia kwitnących bylin, takich które przyciągną do ogrodu motyle i pszczoły.

Ogród os. Na Skarpie 25


Podczas warsztatów zostały przycięte i okopane tawułki, które rosły w ogrodzie. Niestety zostały one skoszone przez niekompetentnych kosiarzy i cała praca miejskich ogrodników poszła na marne. Ale to nie zraziło mieszkańców. W ramach rekompensaty za zniszczenia firma ogrodnicza dokonała rekultywacji terenu, który w ogrodzie wyglądach najgorzej i teraz jak założony trawnik mocno się zakorzeni mieszkańcy na tym miejscu zbudują nową, kolorową enklawę.

endfaq