Antysmogowy Przejazd Rowerowy – chronimy powietrze w Nowej Hucie!

plakat 640 480„Love Rower" - pod takim hasłem w krakowskiej Nowej Hucie odbywa się cykl wydarzeń rowerowych, których punktem kulminacyjnym będzie Antysmogowy Przejazd Rowerowy. 13 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 wyruszymy z Al. Róż, aby promować jazdę na rowerze i potrzebę ochrony powietrza. Po przejeździe odbędzie się wykład o smogu i odnawialnych źródłach energii, poprowadzony przez Dariusza Szweda.

Antysmogowy przejazd rowerowy to eko-wydarzenie organizowane przez Fundusz Partnerstwa wraz z ARTzoną Ośrodka Kultury Norwida. W tym roku chcemy jako społeczność nowohucka podkreślić swoje zaangażowanie w promocję zrównoważonego transportu w mieście. Od tego zależy bezpośrednio jakość powietrza w Krakowie. Chcemy też pokazać, że Nowa Huta staje się coraz bardziej „zielonym miastem", proekologiczną częścią Krakowa i miejscem przyjaznym rowerzystom. Impreza organizowana jest w ramach projektu „Razem Blisko Eko". Jest to cykl wydarzeń edukacyjnych związanych z ochroną powietrza, w tym ekologiczne warsztaty dla przedszkolaków, gimnazjalistów oraz szkolenia dla nauczycieli.


Uczestnikom zostaną rozdane maski antysmogowe, aby zwrócić uwagę na „palący" problem jakości powietrza w mieście. Przejazd zostanie poprowadzony szlakiem ścieżek rowerowych w Nowej Hucie. Zapraszamy wszystkie osoby, dla których zdrowie i środowisko są ważne, również dzieci z rodzicami - specjalnie dla nich stworzymy bezpieczną strefę. Podczas przejazdu zatrzymamy się w kilku ciekawych miejscach, takich jak Klub Kombinator oraz stacja pomiaru czystości powietrza. Na uczestników czekają ciekawe konkursy antysmogowe z nagrodami.

*Sobota 13 czerwca 2015 r. na Al. Róż – program wydarzenia:

12.00: Start, Al. Róż
14.00: Wykład o smogu i odnawialnych źródłach energii, Dariusz Szwed z Funduszu Partnerstwa i Zielonego Instytutu, ARTzona OKN, os. Górali 4
15.00: Warsztaty dla dzieci z rowerem w tle, Dni Nowej Huty, Łąki Nowohuckie przy Placu Centralnym.

Główni partnerzy: Fundacja Nowe Centrum, Fundacja Zielony Instytut, C-2 Południe Cafe, Klub Kombinator, Unicut – Niezależna Produkcja Nowohucka oraz Święto Cykliczne Kraków

Patronat medialny: Głos Nowej Huty, Stylowa Nowa Huta

Dofinansowanie: Projekt „Razem Blisko Eko" został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz przez Unię Europejską.