Gaja w Nowej Hucie
„Gaja"– niezwykła bajka o niezwykłej dziewczynie,
która dostrzega niezwykłość drzew.
Drzewa rosną w Parku Emerytów, na skwerkach i wzdłuż Alei Róż. Czy ktokolwiek z nas pamięta, że nie tak dawno temu cały ten obszar porastała najprawdziwsza dzika puszcza? Że szumiały tu potężne dęby, strzeliste sosny, że w gęstych krzakach mieszkały dzikie zwierzęta: ogromne żubry, dostojne jelenie, niedźwiedzie? A co z małymi zwierzątkami? Co z owadami, dzikimi pszczołami, nocnymi motylami, pajęczakami? Jaką rolę dzisiaj odgrywają drzewa w miejskiej dżungli? Czy ich obecność jest nam do czegokolwiek potrzebna?
Do jednej z nowohuckich szkół przychodzi tajemnicza dziewczyna, Gaja. Początkowo nikt nie wie, kim jest. Koleżanki i koledzy traktują ją nieufnie, choć imponuje im, że nowa jest znacznie bardziej od nich samodzielna, ma większą swobodę i wolno jej prawie wszystko. I chociaż nie ma smartfona, a jej rodzice najwyraźniej nie kupują jej drogich prezentów, to Gaja szybko zdobywa sobie pozycje w grupie pewnością siebie oraz ogromną wiedzą przyrodniczą, którą czerpie nie z Internetu, tylko z doświadczenia.
Obecność Gai zmienia nastawienie innych uczniów. Nagle okazuje się, że można zamienić bezmyślne wykonywanie poleceń w zachowania proekologiczne z uwzględnieniem potrzeb innych mieszkańców najbliższego otoczenia. Dzięki wspólnym spacerom po Nowej Hucie bohaterowie poznają gatunki rosnących tu drzew i uświadamiają sobie ich rolę. Drzewa po pierwsze dostarczają ogromnych ilości tlenu, a po drugie są domem dla wielu gatunków zwierząt. Dzięki tej świadomości nastolatkowie w obliczu realnego niebezpieczeństwa podejmują szereg działań zmierzających do ochrony drzewa rosnącego na środku ich szkolnego podwórka.
Czy im się uda? Co to znaczy, być przyjacielem drzew? I czy my też możemy być ich przyjaciółmi?
Bajka powstała z inicjatywy Funduszu Partnerstwa w ramach projektu "Zielone Inspiracje " finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a napisała ją wielokrotnie nagradzana autorka, Barbara Sadurska.